We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 21 C-Clamp, 250 lb Clamping, 9-1/2 in D Throat, Steel Alloy
SKU
ORG6922389
by Original
$50.17 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Wide opening jaws provide greater versatility in clamping a variety of shapes
- Turn screw to adjust pressure and fit work
- Constructed of high-grade heat-treated alloy steel for maximum toughness and durability
- Classic trigger release designed to provide maximum locking force
Category: Locking Clamps
Wide-opening jaws provide greater versatility in clamping a variety of shapes. Turn screw to adjust pressure and fit. Constructed of high-grade heat-treated alloy steel. Classic trigger release designed to provide maximum locking force.
| Body Material | Heat-Treated Alloy Steel |
|---|---|
| Finish | Nickel-Plated |
| Handle Material | Heat-Treated Alloy Steel |
| Handle Type | Vise-Grip Release |
| Opening Size [Max] | 8 in |
| Overall Length [Nom] | 18 in |
| Pressure [Nom] | Adjustable Turn Screw |
| Throat Depth [Nom] | 9-1/2 in |
| Type | Locking C-Clamp |
| Wt. | 2-1/2 lb |
| Weight (lbs) | 2.9400 |
|---|---|
| Brand | Original |
| UPC | 038548000213 |
| MPN | 21 |

Log In