We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 3016008 Jobber Drill Bit, 1/8 in Dia, 2-3/4 in OAL, Spiral Flute, 1-Flute, 1/8 in Dia Shank, Straight Shank
SKU
ORG6009286
by IRWIN
$12.30 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Engineered with cobalt for high heat and abrasion resistance
- 135 deg split point ensures a true start and eliminates bit walking
- For tough metal drilling, including heavy-duty abrasive alloy metal drilling on hardened steel
Category: Driving Bits
High-speed steel with M-35, 5% cobalt, for higher heat and abrasion resistance; heavy-duty web construction for strength and durability. Split point begins drilling immediately, minimizing bit walk when used in applications such as metal drilling, including heavy-duty abrasive alloy metal drilling on hardened steel (heat-treated).
| Applicable Materials | Cast Iron Stainless Steel Titanium |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Diameter | 1/8in |
| Finish | Gold Oxide |
| Flute Length | 1-5/8in |
| Flute Type | Spiral |
| Grade | M35 |
| Material | Cobalt HSS |
| Number Of Flutes | 1 |
| Overall Length | 2-3/4in |
| Point Angle | 135deg |
| Point Type | Split |
| Shank Diameter | 1/8in |
| Shank Length | 1-1/8in |
| Shank Type | Straight |
| Download PDF File |
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0600 |
| UPC | 024721066978 |
| MPN | 3016008 |

Log In