We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 3016014 Jobber Drill Bit, 7/32 in Dia, 3-3/4 in OAL, Spiral Flute, 1-Flute, 7/32 in Dia Shank
SKU
ORG6009344
by IRWIN
$13.35 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Engineered with cobalt for high heat and abrasion resistance
- 135 deg split point ensures a true start and eliminates bit walking
- For tough metal drilling, including heavy-duty abrasive alloy metal drilling on hardened steel
Category: Driving Bits
High-speed steel with M-35, 5% cobalt, for higher heat and abrasion resistance; heavy-duty web construction for strength and durability. Split point begins drilling immediately, minimizing bit walk when used in applications such as metal drilling, including heavy-duty abrasive alloy metal drilling on hardened steel (heat-treated).
| Applicable Materials | Cast Iron Stainless Steel Titanium |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Diameter | 7/32in |
| Finish | Gold Oxide |
| Flute Length | 2-1/2in |
| Flute Type | Spiral |
| Grade | M35 |
| Material | Cobalt HSS |
| Number Of Flutes | 1 |
| Overall Length | 3-3/4in |
| Point Angle | 135deg |
| Point Type | Split |
| Shank Diameter | 7/32in |
| Shank Length | 1-1/4in |
| Shank Type | Straight |
| Download PDF File |
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1400 |
| UPC | 024721067036 |
| MPN | 3016014 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, and arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In