We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 3016028 Jobber Drill Bit, 7/16 in Dia, 2-5/8 in OAL, Spiral Flute, 1-Flute, 7/16 in Dia Shank
SKU
ORG5911482
by IRWIN
$23.63 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Standard cobalt bit with 3/8 in reduced shank
- For tough metal drilling, including heavy-duty abrasive alloy metal drilling on hardened steel
Category: Driving Bits
5% cobalt and heavy-duty web construction for higher heat and abrasion resistance, strength and durability. Split point begins drilling immediately, minimizing bit walk in applications such as heavy-duty abrasive alloy metal drilling on hardened steel. Jobber length.
| Applicable Materials | Cast Iron Hardened Steel Stainless Steel |
|---|---|
| Diameter | 7/16in |
| Finish | Oxide |
| Flute Length | 1-1/2in |
| Flute Type | Spiral |
| Material | Cobalt HSS |
| Number Of Flutes | 1 |
| Overall Length | 2-5/8in |
| Point Angle | 135deg |
| Point Type | Split |
| Shank Diameter | 7/16in |
| Shank Length | 1-1/8in |
| Shank Type | Reduced |
| Download PDF File |
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1500 |
| UPC | 024721067197 |
| MPN | 3016028 |

Log In