We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 3018004 Heavy-Duty Drill Bit Set, HSS, Black Oxide, 29-Piece
SKU
ORG9083668
by IRWIN
$114.97 /SET
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Oxide treatment resists corrosion, helps prevent bit from rusting
- 135 deg split-point tip starts on contact, cuts with less force
- Reduced shank above 3/8 in allows the use of larger drill bits in a 3/8 in chuck
- Rubber over molded case protects kit if dropped
- Tap and drill selection chart for convenient reference
- Automatic indexing for easy bit access and identification
- Easy to carry bits from case to worksite
- For industrial applications
Category: Drill Bit Sets
Oxide treatment resists corrosion, helps prevent bit from rusting. 135° split point tip starts on contact, cuts with less force. Reduced shank above 3/8" allows the use of larger drill bits in a 3/8" chuck. Rubber overmolded case protects kit if dropped. Tap and Drill selection chart for convenient reference.
| Applicable Materials | Metal |
|---|---|
| Applications | General Metal Drilling |
| Cutting Diam [Max] | 1/2 in |
| Cutting Diam [Min] | 1/16 in |
| Cutting Diam [Nom] | 1/16 to 1/2 in |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Finish | Black Oxide |
| Graduation(s) | 1/64 in |
| Height [Nom] | 4 in |
| Includes | 29-piece set in metal index case includes drill bit sizes 1/16 in to 1/2 in in 1/64 in increments |
| Length [Nom] | 8.5 in |
| Length Group | Jobber |
| Measurement Type | Imperial |
| Point Angle | 135° |
| Point Shape | Split Point |
| Quantity | 29 per set |
| Resistance | Corrosion |
| Shank Type | Reduced |
| Wt. | 0 lb |
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.4200 |
| UPC | 024721065155 |
| MPN | 3018004 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, and arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In