We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 3043005 Auger Bit Auger Bit, Twist Flute, 12 in L Flute, Quick-Change Impact Shank, 3/8 in Dia Shank
SKU
ORG6432462
by WeldTec
$32.04 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- WeldTec ship auger bits are made stronger and last longer because a harder cutting edge is welded to the base material
- 2X nail cutting life compared to standard IRWIN ship augers
- Patent pending welded cutting edge for extreme life in tough materials, including nail-embedded wood
- Aggressive screw-pitch for faster drilling
- Fully-forged body on bits 3/4 in Dia and larger for maximum durability
- Wide flutes for maximum chip removal with less binding
- For fast drilling applications
Category: Auger Bits
The Irwin with WeldTec ship auger is made stronger and lasts longer than any ship auger in the world. It features a welded cutting edge that easily cuts through tough materials like nail-embedded wood. It has twice the nail cutting life of standard ship augers. With an aggressive screw-pitch for faster drilling, this bit is fully-forged for maximum durability and wide flutes provide maximum chip removal with less binding.
| Applicable Materials | Nail-Embedded Wood |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Diameter | 1/2in |
| Finish | Uncoated |
| Flute Length | 12in |
| Flute Type | Twist |
| Material | HSS |
| Number Of Flutes | 1 |
| Overall Length | 17in |
| Quick Change Shank | Yes |
| Shank Diameter | 3/8in |
| Shank Type | Quick-Change Impact |
| Download PDF File |
| UPC | 024721105462 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5500 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, and arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |
| MPN | 3043005 |
| Brand | WeldTec |

Log In