We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 3046007 Wood Bit Drill Bit, Hex Shank, 7/16 in Dia Shank
SKU
ORG6257026
by Speedbor Max
$48.26 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 3X cutting edges extends bit life compared to standard IRWIN self-feed bits
- Features aggressive screw pitch
- For electrical, general contracting and plumbing applications
Category: Drill Bit Sets
Feed screws has a coarse thread for fast boring. Spurs on the outside diameter cut holes clearly and accurately, 7/16 in quick-change impact shank for use in applications such as large diameter holes in wood for pipe, conduit. Each bit is packaged with one hex key and two feed screws.
| Applicable Materials | Wood |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Diameter | 1-3/8in |
| Finish | Black Oxide |
| Material | Carbon Steel |
| Number Of Flutes | 3 |
| Overall Length | 5in |
| Point Type | Screw |
| Quick Change Shank | Yes |
| Shank Diameter | 7/16in |
| Shank Type | Hex |
| Suitable for | 7/16 in Impact Drills |
| Download PDF File |
| Brand | Speedbor Max |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4400 |
| UPC | 024721104724 |
| MPN | 3046007 |

Log In