We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 3046011 Drill Bit, 2-1/8 in Dia, 5 in OAL, 3-Flute, 7/16 in Dia Shank, Hex Shank
SKU
ORG3626330
by IRWIN
$47.08 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 9 left
- Single cutter and side lip effortlessly bores holes in wood where nails may be encountered
- Cuts through nails without damaging the bit
- Full-length heat treatment guards against bending in heavy-duty applications and strengthens the twist where the greatest strain occurs
- Hollow center flutes clear chips quickly out of holes
- Wide lands help keep bit straight as it bores
Category: Drill Bit Sets
Feed screws has a coarse thread for fast boring. Spurs on the outside diameter cut holes clearly and accurately, 7/16 in quick-change impact shank for use in applications such as large diameter holes in wood for pipe, conduit. Each bit is packaged with one hex key and two feed screws.
| Applicable Materials | Wood |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Diameter | 2-1/8in |
| Finish | Black Oxide |
| Material | Carbon Steel |
| Number Of Flutes | 3 |
| Overall Length | 5in |
| Point Type | Screw |
| Quick Change Shank | Yes |
| Shank Diameter | 7/16in |
| Shank Type | Hex |
| Suitable for | 7/16 in Impact Drills |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.7000 |
|---|---|
| Brand | IRWIN |
| UPC | 024721104762 |
| MPN | 3046011 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, and arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In