We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 314015 Jobber Length Drill Bit Set, Steel, Black Oxide, 15-Piece
SKU
ORG6895114
by IRWIN
$41.01 /SET
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 135 deg split point for precision start no walking
- Black oxide coating resists corrosion
- Includes an IRWIN pro set case made of durable molded ABS resin, so it can hold up to anything the jobsite throws at it
- Case includes a full-length metal hinge pin for maximum durability and long life and bit identification is simple with easy-to-read size markings
Category: Drill Bit Sets
Durable rubber-sided case for added impact resistance. Sliding latch design provides added security. 135-degree split point prevents walking.
| Applicable Materials | Metal |
|---|---|
| Applications | Metal Drilling |
| Cutting Diam [Max] | 3/8 in |
| Cutting Diam [Min] | 1/16 in |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Finish | Black Oxide |
| Includes | (2) 1/16 in; 5/64 in; (2) 3/32 in; 7/64 in; (2) 1/8 in; 9/64 in; 5/32 in; 3/16 in; 7/32 in; 1/4 in; 5/16 in; 3/8 in |
| Length Group | Jobber |
| Material | High Speed Steel |
| Measurement Type | Inch |
| Point Angle | 135 ° |
| Quantity | 15 per set |
| Shank Type | Straight |
| Wt. | 1.04 lb |
| UPC | 024721063663 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.0400 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, and arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |
| MPN | 314015 |
| Brand | IRWIN |

Log In