We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 323014 Hammer Drill Bit, 7/8 in Dia, 13 in OAL, Twist Flute, 4-Flute, 5 in Dia Shank, SDS Max Shank
SKU
ORG6104095
by IRWIN
$55.69 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Fits all SDS-max rotary hammers and Hilti TE F, G and Y rotary hammers
- Patented flute geometry removes dust from the hole quicker for fast drilling and long life
- Shot-peened, double-tempered finish reduces breakage
- Copper braze material gives high heat resistance for reduced tip loss
- Chrome vanadium shaft through-hardened to 50-53HrC
- For fast drilling applications
Category: Twist Bits
Flute geometry removes dust from the hole quickly, double tempered, shot peened, finish with copper braze material for heat resistance and reduced tip loss. The chrome vanadium shaft is through hardened to 50-53 HrC. Fits all SDS-Max, Hilti TE F, G and Y rotary hammers.
| Applicable Materials | Masonry |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Diameter | 7/8in |
| Finish | Double Tempered |
| Flute Length | 8in |
| Flute Type | Twist |
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Number Of Flutes | 4 |
| Overall Length | 13in |
| Quick Change Shank | No |
| Shank Diameter | 5in |
| Shank Type | SDS Max |
| Download PDF File |
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.2500 |
| UPC | 024721005939 |
| MPN | 323014 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, and arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In