We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 3545984C Nutsetter Set, 4-Piece, Lobular, Steel
SKU
ORG3065000
by IRWIN
$26.39 /SET
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Lobular design reduces stripping damage by driving the fastener on the sides instead of forcing the corners to turn
- Provides more clearance on the corners of the fastener, where paint build-up can occur
Category: Tool Bits
Made of high-quality S2 tool steel. Hex shank of size 1/4 in. Includes one each of 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in and 7/16 in.
| Dimensions | 1-7/8 in L |
|---|---|
| Includes | (1) 1/4 in (1) 5/16 in (1) 3/8 in (1) 7/16 in Nut Drivers |
| Material | Steel |
| Number Of Pieces | 4 |
| Specifications | 1/4 in Hex Shank |
| Suitable for | Sheet Metal Screws and Hexagonal Head Fasteners |
| Type | Lobular |
| Download PDF File |
| UPC | 673765012849 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5800 |
| MPN | IWAF242-4 |
| Brand | IRWIN |

Log In