We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 3548321C Nutsetter, 5/16 in Drive, Lobular Drive, 1/4 in L Shank, Hex Shank
SKU
ORG9616509
by IRWIN
$19.64 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Lobular design reduces stripping damage by driving the fastener on the sides instead of forcing the corners to turn
- Maintains the true shape of the fastener, dramatically reducing breakage and stripping damage
- Provides more clearance on the corners of the fastener where paint build-up can occur
- Magnetic nutsetters use magnets that are 4X more powerful than common magnets
- Positive retention of the screw improves installation rate
- Universal 1/4 in hex shank fits most power tools and quick-change chuck Adapters
- For sheet metal screws and other hexagonal head fasteners
Category: Tool Bits
Irwin Nutsetters stand apart from the competition by combining unsurpassed magnetic power and high-performance materials to give you total control of the fastener.
| Diameter | 1/2in |
|---|---|
| Drive Size | 5/16in |
| Drive Type | Lobular |
| Length | 2-9/16in |
| Material | Steel |
| Shank Length | 1/4in |
| Shank Type | Hex |
| Download PDF File |
| UPC | 673765012764 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0600 |
| MPN | IWAF243516 |
| Brand | IRWIN |

Log In