We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 3548721C Nutsetter, 7/16 in Drive, Lobular Drive, 1/4 in L Shank, Hex Shank
SKU
ORG8084287
by IRWIN
$20.49 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Lobular design reduces stripping damage by driving the fastener on the sides instead of forcing the corners to turn
- Maintains the true shape of the fastener, dramatically reducing breakage and stripping damage
- Provides more clearance on the corners of the fastener where paint build-up can occur
- Magnetic nutsetters use magnets that are 4X more powerful than common magnets
- Positive retention of the screw improves installation rate
- Universal 1/4 in hex shank fits most power tools and quick-change chuck Adapters
- For sheet metal screws and other hexagonal head fasteners
Category: Tool Bits
"Lobular design reduces stripping damage by driving the fastener on the sides instead of forcing the corners to turn. Provides more clearance on the corners of the fastener. Used with sheet metal screws and other hexagonal head fasteners; 1/4"" hex shank."
| Diameter | 5/8in |
|---|---|
| Drive Size | 7/16in |
| Drive Type | Lobular |
| Length | 2-9/16in |
| Material | Tool Steel |
| Package Quantity | 1 |
| Shank Length | 1/4in |
| Shank Type | Hex |
| Download PDF File |
| UPC | 673765012818 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3300 |
| MPN | IWAF243716 |
| Brand | IRWIN |

Log In