We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 372818 Reciprocating Saw Blade, 18 TPI, Bi-Metal Cutting Edge
SKU
ORG6494876
by IRWIN
$16.08 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Bi-metal construction for faster cutting and added durability
- Precision set teeth for faster, smoother cuts
- Bi-metal tooth design makes the blade stronger and last longer
Category: Saw Blades
Cuts all metals including non-ferrous, pipe, conduit, stainless and sheet metals. Use with materials 1/8 to 1/2 in thick. Bi-metal construction for faster cutting and added durability and precision set teeth for faster, smoother cuts.
| Applicable Materials | Sheet Metal Stainless Steel |
|---|---|
| Cutting Edge Material | Bi-Metal |
| Length | 8in |
| Material | Bi-Metal |
| Number Of Teeth | 144 |
| Suitable for | 1/8 to 1/2 in Thick Materials |
| Tang Size | 1/2in |
| Teeth Per Inch | 18 |
| Teeth Type | Precision Set |
| Thickness | 0.035in |
| Width | 2in |
| Download PDF File |
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3000 |
| UPC | 024271086723 |
| MPN | 372818 |

Log In