We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 4935312 Reciprocating Saw Blade, 14 TPI, Bi-Metal Cutting Edge
SKU
ORG1426865
by IRWIN
$22.17 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
IRWIN Reciprocating Saw Blade, Bi-Metal, Bi-Metal Cutting Edge, 14 TPI, 4 in L, 0.035 in Thick, Applicable Materials: Sheet Metal, Stainless Steel, For: 1/8 to 1/2 in Thick Materials
Category: Saw Blades
| Type | Bi- Metal Linear Edge |
|---|---|
| Length | 4 in |
| Thickness | 0.035 in |
| Cutting Edge Material | High Speed Steel with 8% Cobalt |
| Applicable Materials | Non- Ferrous Pipe Conduit Stainless and Sheet Metal |
| Usage | Used with 1/8 -1/2 in Thickness Materials |
| Brand | Irwin |
| UPC | 024721111487 |
| MPN | 4935312 |
| Dimensions (LxHxW) | 6.25 x 1.5 x 2 |
| Weight (lbs) | 0.3700 |
|---|

Log In