We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 4935570 Auger Drill Bit, 7/16 in Dia, 17 in OAL, Twist Flute, 1-Flute, 3/8 in Dia Shank
SKU
ORG2434785
by IRWIN
$32.59 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- WeldTec ship auger bits are made stronger and last longer because a harder cutting edge is welded to the base material
- 2X nail cutting life compared to standard IRWIN ship augers
- Patent pending welded cutting edge for extreme life in tough materials, including nail-embedded wood
- Aggressive screw-pitch for faster drilling
- Fully-forged body on bits 3/4 in Dia and larger for maximum durability
- Wide flutes for maximum chip removal with less binding
- For fast drilling applications
Category: Auger Bits
The Irwin with WeldTec ship auger is made stronger and lasts longer than any ship auger in the world. It features a welded cutting edge that easily cuts through tough materials like nail-embedded wood. It has twice the nail cutting life of standard ship augers. With an aggressive screw-pitch for faster drilling, this bit is fully-forged for maximum durability and wide flutes provide maximum chip removal with less binding.
| Applicable Materials | Nail-Embedded Wood |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Diameter | 7/16in |
| Finish | Uncoated |
| Flute Length | 12in |
| Flute Type | Twist |
| Material | HSS |
| Number Of Flutes | 1 |
| Overall Length | 17in |
| Quick Change Shank | Yes |
| Shank Diameter | 3/8in |
| Shank Type | Quick-Change Impact |
| Download PDF File |
| UPC | 024721999603 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4600 |
| MPN | 4935570 |
| Brand | IRWIN |

Log In