We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 4935641 Jobber Drill Bit, 1/4 in Dia, 4-3/4 in OAL, Spiral Flute, 1/4 in Dia Shank, Hex Shank
SKU
ORG4642468
by IRWIN
$20.46 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 1/4 in hex shank works in Lock-N-Load extensions as well as all drill chucks
- Black oxide coating resists corrosion
- For automotive, MRO, portable drills, stationary drill press
Category: Driving Bits
High-quality steel with black oxide finish for corrosion resistance when used in applications such as automotive, MRO, portable drills, stationary drill press, 1/4 in hex shank with quick change for ease of use in impact drivers and quick change drill/drivers.
| Applicable Materials | Metal |
|---|---|
| Diameter | 1/4in |
| Finish | Black Oxide |
| Flute Length | 2-7/8in |
| Flute Type | Spiral |
| Material | Steel |
| Overall Length | 4-3/4in |
| Point Angle | 135deg |
| Point Type | Split |
| Quick Change Shank | Yes |
| Shank Diameter | 1/4in |
| Shank Type | Hex |
| Download PDF File |
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2400 |
| UPC | 024721999818 |
| MPN | 4935641 |

Log In