We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 49904 Auger Bit Power Drill Auger Bit, Solid Center Flute, 4-1/2 in L Flute, Hex Shank, 7/32 in Dia Shank
SKU
ORG6879688
$25.72 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Solid center design provides extra rigidity while boring
- Wide lands keep the bit straight as it bores through the hole
- Single-spur cutting edge scribes the circumference of the hole for a smoother finish
- Coarse screw point provides fast boring in hard and softwoods
- Full length heat-treated bit guards against bending in heavy-duty applications and strengthens the twist where the greatest strain occurs
- The flutes are ground behind the lands to funnel chips to the inside of the bit and away from the outside diameter, producing a faster, cleaner cut
- For cleaner or faster cut applications
Category: Auger Bits
Full length heat-treated bit with wide lands keep the bit straight as it bores through the hole. The flutes are ground behind the lands to funnel chips to the inside of the bit and away from the outside diameter. Single spur cutting edge scribes the circumference of the hole, coarse screw point provides fast boring in hard and soft woods. All bits have a 4-1/2 in twist length and a 7-1/2 in overall length.
| Applicable Materials | Wood |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Diameter | 1/4in |
| Finish | Bright |
| Flute Length | 4-1/2in |
| Flute Type | Solid Center |
| Material | HSS |
| Number Of Flutes | 1 |
| Overall Length | 7-1/2in |
| Point Type | Screw |
| Quick Change Shank | No |
| Shank Diameter | 7/32in |
| Shank Type | Hex |
| Download PDF File |
| UPC | 024721100054 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, and arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |
| MPN | 49904 |
| Brand | Power Drill I-100 |

Log In