We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 5026001 Drill Bit, 5/32 in Dia, 3 in OAL, Percussion, Spiral Flute, 1-Flute, 5/32 in Dia Shank
SKU
ORG3667763
by IRWIN
$16.42 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Tungsten carbide tip for durability in concrete and brick
- Deep single flute removes drilling dust fast
- For rotary and hammer drilling applications
Category: Drill Bit Sets
Nickel plated for fast, smooth performance. Carbide tip can be used for rotary drilling applications also for deep drilling. Slow spiral for quick and easy debris removal, 7/16 in and larger drill bits have reduced shanks.
| Applicable Materials | Masonry Slate |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Diameter | 5/32in |
| Finish | Nickel |
| Flute Length | 1-9/16in |
| Flute Type | Spiral |
| Material | Tungsten Carbide |
| Number Of Flutes | 1 |
| Overall Length | 3in |
| Point Type | Diamond |
| Quick Change Shank | No |
| Shank Diameter | 5/32in |
| Shank Type | Straight |
| Type | Percussion |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.0300 |
|---|---|
| Brand | IRWIN |
| UPC | 024721029010 |
| MPN | 5026001 |

Log In