We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 5026006 Drill Bit, 5/16 in Dia, 4 in OAL, Percussion, Spiral Flute, 1-Flute, 1/4 in Dia Shank
SKU
ORG6009898
by IRWIN
$16.37 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 10 left
- Tungsten carbide tip for durability in concrete and brick
- Deep single flute removes drilling dust fast
- For rotary and hammer drilling applications
Category: Drill Bit Sets
Nickel plated for fast, smooth performance. Carbide tip can be used for rotary drilling applications also for deep drilling. Slow spiral for quick and easy debris removal, 7/16 in and larger drill bits have reduced shanks.
| Applicable Materials | Masonry Slate |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Diameter | 5/16in |
| Finish | Nickel |
| Flute Length | 2-3/8in |
| Flute Type | Spiral |
| Material | Tungsten Carbide |
| Number Of Flutes | 1 |
| Overall Length | 4in |
| Point Type | Diamond |
| Quick Change Shank | No |
| Shank Diameter | 1/4in |
| Shank Type | Straight |
| Type | Percussion |
| Download PDF File |
| UPC | 024721029027 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0800 |
| MPN | 5026006 |
| Brand | IRWIN |

Log In