We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 5026015 Drill Bit, 1/2 in Dia, 6 in OAL, Percussion, Spiral Flute, 1-Flute, 3/8 in Dia Shank
SKU
ORG6009922
by IRWIN
$21.99 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Nickel-plated for fast, smooth performance
- Specially designed carbide tip for rotary and roto-percussion drill applications
- Drills 7/16" and larger have reduced shanks
- Slow spiral for quick, easy debris removal
- For rotary and rotary-hammer drill applications
Category: Drill Bit Sets
Nickel plated for fast, smooth performance. Carbide tip can be used for rotary drilling applications also for deep drilling. Slow spiral for quick and easy debris removal, 7/16 in and larger drill bits have reduced shanks.
| Applicable Materials | Masonry Slate |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Diameter | 1/2in |
| Finish | Nickel |
| Flute Length | 3-3/8in |
| Flute Type | Spiral |
| Material | Tungsten Carbide |
| Number Of Flutes | 1 |
| Overall Length | 6in |
| Point Type | Diamond |
| Quick Change Shank | No |
| Shank Diameter | 3/8in |
| Shank Type | Straight |
| Type | Percussion |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.2000 |
|---|---|
| Brand | IRWIN |
| UPC | 024721029089 |
| MPN | 5026015 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, and arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In