We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 60505 Jobber Drill Bit, 5/64 in Dia, 1-11/16 in OAL, Spiral Flute, 5/64 in Dia Shank, Straight Shank
SKU
ORG6008395
by IRWIN
$15.03 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Constructed of M-2 HSS for the best combination of strength, heat resistance and wear resistance
- Standard 118 deg point for use in wood, metal and plastic
- Engineered with premium HSS in bright finish
- For automotive, maintenance and repair, stationary drill press applications
Category: Driving Bits
Constructed of M-2 high speed steel for strength, heat resistance and wear resistance. Standard 118-degree point for use in wood, metal and plastic.
| Applicable Materials | Metal; Wood; Plastic |
|---|---|
| Applications | Automotive; MRO; Portable Drills; Stationary Drill Press |
| Bit Length | 11/16 in |
| Cutting Diam [Nom] | 5/64 in |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Dia. [Nom] | 5/64 in |
| Finish | Bright |
| Flute Length | 11/16 in |
| Length Group | Jobber |
| Material | High Carbon Steel |
| No. of Flutes | 2 |
| Overall Length [Nom] | 1 11/16 in |
| Packing Type | Carded |
| Point Angle | 118° |
| Resistance | Heat; Wear |
| Shank Type | Straight |
| Spiral Angle | CW |
| Type | HSS Drill Bit |
| Wt. | 0.01 lb |
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0200 |
| UPC | 042526605055 |
| MPN | 60505 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, and arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In