We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 61108 Masonry Bit Masonry Drill Bit, Spiral Flute, Straight Shank, 1/8 in Dia Shank
SKU
ORG6173322
by IRWIN
$15.56 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Tungsten carbide tip for durability in concrete and brick
- Deep single flute removes drilling dust fast
- For rotary drilling applications
Category: Masonry & Hammer Drill Bits
Rotary percussion bits made of chrome vanadium shaft through hardened to 50-53HrC. Shot-peened, double tempered finish reduces breakage, copper braze material gives high heat resistance and flute geometry removes dust from the hole quicker for fast drilling and long life. Used in applications such as rotary drilling in concrete, brick and masonry.
| Applicable Materials | Cement Fiberglass Marble Masonry Mortar Stone |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | Tungsten Carbide |
| Diameter | 1/8in |
| Finish | Zinc |
| Flute Type | Spiral |
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Number Of Flutes | 1 |
| Overall Length | 3in |
| Quick Change Shank | No |
| Shank Diameter | 1/8in |
| Shank Type | Straight |
| Download PDF File |
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0300 |
| UPC | 042526611087 |
| MPN | 61108 |

Log In