We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 61112 Masonry Bit Masonry Drill Bit, Spiral Flute, Straight Shank, 3/16 in Dia Shank
SKU
ORG6173363
by IRWIN
$15.63 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Tungsten carbide tip is durable when drilling in concrete and brick
- The deep single flute removes drilling dust fast
- Bit has a zinc finish
Category: Masonry & Hammer Drill Bits
Rotary percussion bits made of chrome vanadium shaft through hardened to 50-53HrC. Shot-peened, double tempered finish reduces breakage, copper braze material gives high heat resistance and flute geometry removes dust from the hole quicker for fast drilling and long life. Used in applications such as rotary drilling in concrete, brick and masonry.
| Applicable Materials | Cement Fiberglass Marble Masonry Mortar Stone |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | Tungsten Carbide |
| Diameter | 3/16in |
| Finish | Zinc |
| Flute Type | Spiral |
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Number Of Flutes | 1 |
| Overall Length | 4in |
| Quick Change Shank | No |
| Shank Diameter | 3/16in |
| Shank Type | Straight |
| Download PDF File |
| UPC | 042526611124 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0400 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, and arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |
| MPN | 61112 |
| Brand | IRWIN |

Log In