We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 62108 Extra Length Bit Drill Bit, Spiral Flute, 1-5/8 in L Flute, Straight Shank, 10-3/8 in L Shank
SKU
ORG6173637
by IRWIN
$18.17 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Bit is constructed of M-2 high-speed steel for the excellent combination of strength, heat resistance and wear resistance
- 135 deg split point ensures a true start and eliminates bit walking
- For drilling in hard-to-reach areas and for running wires and cable
Category: Drill Bit Sets
M-2 high-speed steel for strength with black oxide coating for heat and wear resistance in wood, metal or plastic applications. Split point ensures a true start and eliminates bit walking.
| Applicable Materials | Metal Plastic Wood |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Diameter | 1/8in |
| Finish | Black Oxide |
| Flute Length | 1-5/8in |
| Flute Type | Spiral |
| Material | HSS |
| Overall Length | 12in |
| Point Angle | 135deg |
| Point Type | Split |
| Shank Length | 10-3/8in |
| Shank Type | Straight |
| Type | Extra Length |
| Download PDF File |
| UPC | 042526621086 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1300 |
| MPN | 62108 |
| Brand | IRWIN |

Log In