We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 62132 Extra Length Bit Drill Bit, Spiral Flute, 4-1/2 in L Flute, Straight Shank, 7-1/2 in L Shank
SKU
ORG6173793
by IRWIN
$25.72 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Ideal for drilling in hard-to-reach areas and for running wires and cable
- Bit is constructed of M-2 high speed steel for the best combination of strength, heat resistance, and wear resistance
- For general use in wood, metal, and plastic
- 135-degree split point ensures a true start and eliminates bit walking
Category: Drill Bit Sets
M-2 high-speed steel for strength with black oxide coating for heat and wear resistance in wood, metal or plastic applications. Split point ensures a true start and eliminates bit walking.
| Applicable Materials | Iron Based Ferrous Metal Plastic Stainless Steel Wood |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Diameter | 1/2in |
| Finish | Black Oxide |
| Flute Length | 4-1/2in |
| Flute Type | Spiral |
| Material | HSS |
| Overall Length | 12in |
| Point Angle | 135deg |
| Point Type | Split |
| Shank Length | 7-1/2in |
| Shank Type | Straight |
| Type | Extra Length |
| Download PDF File |
| UPC | 042526621321 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5600 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, and arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |
| MPN | 62132 |
| Brand | IRWIN |

Log In