We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Justrite 6 Gallon Oily Waste Can, Yellow - 09101
SKU
138646YL
by Justrite
$98.00 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Dispose of oil-soaked rags and cloths
- Prevent fires caused by stray sparks or spontaneous combustion
- Lid stays closed when not in use
- Durable steel construction provides chemical resistance
Category: Home & Decor
Dispose of oil-soaked rags and cloths. Prevent fires caused by stray sparks or spontaneous combustion. Lid stays closed when not in use. Durable steel construction provides chemical resistance.
| Applicable Materials | Flammables |
|---|---|
| Capacity Vol. [Nom] | 6 gal |
| Color | Yellow |
| Depth [Nom] | 15 in |
| Dia. [Nom] | 11 7/8 in |
| Handle Position | Top |
| Height [Nom] | 15 7/8 in |
| Length [Nom] | 15 in |
| Material | 24-gauge Premium Coated Steel |
| Opening Size [Nom] | 60° |
| Opening Type | Foot-Operated |
| Resistance | Flame Retardant; Combustibles; Corrosion |
| Type | Flammables |
| Usage | General Protection |
| Width [Nom] | 15 in |
| Wt. | 8 lb |
| Brand | Justrite |
|---|---|
| Weight (lbs) | 10.0000 |
| UPC | 697841002203 |
| MPN | 09101 |

Log In