We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Justrite Smoker's Cease Fire 26800 Cigarette Butt Receptacle, 4 gal Capacity, Polyethylene, Pewter Gray
SKU
ORG9590241
by Justrite
$77.16 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Innovative self-extinguishing design safely collects unsightly cigarette butts and reduces the risk of fire
- Made of flame-retardant, sturdy polyethylene
- Won't rust, dent, or crack
- Unique rain bonnet opening
- Simply lift off lid to empty
Category: Ashtrays
Innovative self-extinguishing design safely collects unsightly cigarette butts and reduces the risk of fire. Made of flame-retardant, sturdy polyethylene. Won't rust, dent, or crack. Unique rain bonnet opening. Simply lift off lid to empty.
| Applications | Cigarettes |
|---|---|
| Capacity Vol. [Nom] | 16 qt |
| Color | Pewter Gray |
| Dia. [Nom] | 16-1/2 in |
| Height [Nom] | 38-1/2 in |
| Material | Polyethylene |
| Resistance | Flame Retardant; Weather; Corrosive Process; Humidity |
| Type | Flammable Waste Can |
| Usage | Fire |
| Wt. | 10 lb |
| UPC | 697841053441 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 11.5000 |
| Capacity | 4 Gal |
| MPN | 26800 |
| Brand | Justrite |

Log In