We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JUSTRITE Sure-Grip Series 894500 Safety Cabinet, 45 gal, 43 in OAW, 65 in OAH, 18 in OAD, 2-Shelf, Steel, Yellow
Delivered in 2-4 business days
- Protect workers
- Reduce fire risks
- Durable lead-free epoxy/polyester powder-coat finish provides excellent chemical resistance
- Manual close door(s) opens to a full 180 deg and self-latches when pushed closed
- Self close door shuts and latches automatically when a fusible link melts at 165 deg F (74 deg C) under fire conditions
- For flammable liquid storage and protection
Protect workers, reduce fire risks and improve productivity by storing flammable fuels and chemicals in code-compliant safety cabinets. Sure-Grip EX cabinets are constructed of sturdy 18 ga thick double-wall, welded steel with 1-1/2 in of insulating air space for fire resistance. High-performance, self-latching doors close easily and securely for maximum protection under fire conditions. Fail-safe closing mechanism ensures three-point stainless steel bullet latching system works every time. For added security, U-Loc handle comes with a cylinder lock and key set or accepts an optional padlock. Haz-Alert reflective warning labels are highly visible under fire conditions or during power outages when illuminated with a flashlight. Patented SpillSlope galvanized steel shelves direct spills to back and bottom of a leak-proof 2 in bottom sump. They adjust on 3 in centers for versatile storage. Cabinets also feature dual vents with flame arresters, four adjustable self-leveling feet, grounding connector and trilingual warning label.
| Color | Yellow |
|---|---|
| Door Type | Manual |
| Finish | Powder-Coated |
| Handle Type | U-Loc |
| Lock Type | Keyed |
| Material | Steel |
| Number Of Doors | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Overall Depth | 18in |
| Overall Height | 65in |
| Overall Width | 43in |
| Weight Capacity | 45gal |
| Brand | Justrite |
|---|---|
| Weight (lbs) | 300.0000 |
| UPC | 697841110922 |
| MPN | 894500 |

Log In