We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Justrite Type I Steel Red Safety Can With Funnel & Self-Close Lid, 2 Gallon (7.5L)
SKU
B1764606
by Justrite
$73.54 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Color coding avoids accidents
- Self-closing lid controls spills
- Leakproof, auto-venting lid prevents explosion
- Available with funnel for cans 1 gal or larger
- Cans up to 1 quart feature a trigger-release handle, while larger capacities have a swinging handle to greatly ease carrying of heavier loads
Category: Home & Decor
Color coding avoids accidents. Self-closing lid controls spills. Leakproof, auto-venting lid prevents explosion. Available with funnel for cans 1 gal or larger. Cans up to 1 quart feature a trigger-release handle, while larger capacities have a swinging handle to greatly ease carrying of heavier loads.
| Applicable Materials | Flammables |
|---|---|
| Capacity Vol. [Nom] | 2 gal |
| Color | Red |
| Depth [Nom] | 1 in |
| Dia. [Nom] | 9 1/2 in |
| Height [Nom] | 16 in |
| Includes | Funnel |
| Length [Nom] | 1 in |
| Material | Galvanized Steel |
| Rating | Flammable Liquids Can |
| Resistance | Chemical;Corrosion |
| Type | Flammables |
| Width [Nom] | 1 in |
| Wt. | 6.6 lb |
| Brand | Justrite |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.4200 |
| UPC | 697841139992 |
| MPN | 7120110 |

Log In