We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
K-Express 4-Cups Single Serve Coffee Maker, Black
Delivered in 2-4 business days
- Enjoy rich, full-flavored taste every time you brew with the single-serve coffee maker with three cup sizes: 8, 10, or 12 oz.
- The 42 oz removable reservoir lets you brew up to four cups before refilling (8 oz cup size).
- Space saving design.
- Auto off feature turns off your coffee maker five minutes after the last brew, helping to save energy.
- Delicious coffee made in minutes.
- Cord length: 34.5".
- Brewer voltage: 120 V.
- Increases the strength and bold taste of your coffee's flavor.
- Compatible with the My K-Cup universal reusable coffee filter (sold separately).
Welcome to Keurig quality, at a most welcoming price. Enjoy rich, full-flavored taste every time you brew with the Keurig K-Express single-serve coffee maker. Whether you're looking to start your morning strong or need the perfect afternoon pick-me-up, use the Strong button for a bolder, more intense coffee taste. And speaking of bold: the sleek, modern design of the K-Express coffee maker makes a big impression in any kitchen. Enjoy an 8 or 12 oz cup of your favorite beverages - all fast and freshly brewed in minutes at the touch of a button. The 42 oz removable reservoir lets you brew up to four cups before refilling, and back-to-back brewing means you don't have to wait for your brewer to reheat before brewing a second cup. Plus, you can choose your favorites from the hundreds of coffee brands and flavors available in K-Cup pods, including tea or hot cocoa. You can even use a My K-Cup reusable coffee filter (sold separately) with your own favorite ground coffee. Number of Cups: 1; Warmer: No; Capacity (Volume): 42 oz; Width: 5.1".
| Color(s) | Black |
|---|---|
| Depth | 12.6" |
| For Use With | K-Cups®; My K-Cup Universal Reusable Coffee Filter |
| Global Product Type | Single Cup Coffee Brewers |
| Height | 12.8"; With Handle Up: 17.2" |
| Interior Volume Capacity | 42 oz |
| Number of Cups | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Warmer | No |
| Width | 5.1" |
| Brand | Keurig |
|---|---|
| Weight (lbs) | 6.7300 |
| UPC | 611247389119 |
| MPN | 50000358267 |

Log In