We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kantek Desktop Sit-to-Stand Computer Workstation
SKU
KTKSTS810W
by Kantek
$400.05
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Pneumatic height-adjustment provides benefits of standing while you work
- Large platform holds virtually all monitors up to 25 lb.
- Versatile - works with single or dual monitor mount (sold separately)
- Designed for desks without ability to mount Kantek desk-mounted system
- Perfect for those seeking healthful benefits and improving productivity
Category: Office Workstations
Sit-to-stand computer workstation with a desktop base lets you enjoy the healthful benefits and productivity of standing while you work. Pneumatic height-adjustment lets you quickly switch from a seated to standing position. Large platform accommodates monitors up to 25 lb. Versatile design can be used with a single-monitor or dual-monitor mount (sold separately). Workstation is designed for desks without the ability to mount the Kantek desk-mounted system to the rear of the desk.
| Brand Name | Kantek |
|---|---|
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Depth | 23.5" |
| Features | Pneumatic Adjustment |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 22" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Manufacturer Part Number | STS810W |
| Maximum Adjustable Stand Height | 23" |
| Maximum Load Capacity | 25 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | STS810W |
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
| Width | 26.8" |
| UPC | 750333658149 |
| Brand | Kantek |
| Dimensions (LxHxW) | 30.5 x 9 x 22.3 |
| Weight (lbs) | 50.0000 |
|---|---|
| MPN | STS810W |

Log In