We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kantek Modern Monitor Riser
SKU
KTKMS730
by Kantek
$37.44 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Bold design adds modern style to your desk
- Steel legs keep monitor at comfortable viewing level to prevent strain
- Wide construction provides ample space for wide monitors
- Raised height provides handy area to store accessories
Category: Monitor Stands & Arms
Monitor riser features a bold, modern design to add a new level of dimension to your desk. Solid steel legs keep your monitor at an optimal height to help prevent muscle strain. Wide design provides plenty of space to hold wide monitors without worry. Raised construction creates a convenient area below the platform to keep various accessories underneath.
| Additional Warranty Information | ONE YEAR LIMITED WARRANTY |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Kantek |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 10.2" |
| Features | Comfortable |
| Height | 3.6" |
| Manufacturer Part Number | MS730 |
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Medium Density Fiberboard (MDF) |
| Product Material | Steel |
| Product Model | MS730 |
| Product Name | Modern Monitor Riser |
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
| Style | Modern |
| Width | 19.1" |
| UNSPSC | 56112206 |
| Brand | Kantek |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.6000 |
| UPC | 750333637304 |
| MPN | MS730 |




Log In