We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Karcher WD4 1.348-115.0 Wet and Dry Vacuum Cleaner, 5.3 gal Vacuum, 74 dBA, Pleated Filter, 1800 W, 120 V
SKU
ORG1902063
by Karcher
$145.85 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Top mounted filter allows quick and easy removal from the filter box without coming into contact with dirt
- Newly developed floor nozzle and suction hose
- Removable handle offers the possibility of attaching different nozzles directly to the suction hose
- For easy vacuuming even in the tightest of spaces
- Patented filter removal technology
- Pull and Push locking system
- Ergonomically shaped carrying handle
- For basement, car interior cleaning, driveway, entrance areas, garage, small amounts of water, workshop
Category: Floor Care Machines & Vacuums
Karcher's WD4 provides powerful cleaning performance and unrivaled filtration technology. A top mount filter location means easy, sealed access to the filter without recirculating dust and can remain in the vacuum for wet or dry cleaning. An 1800 W motor delivers great air flow into 5.3 gal of usable wet or dry capacity. Durable construction for years of use. 100% quality tested.
| Cord Length | 5m |
|---|---|
| Current Rating | 9A |
| Dimensions | 526 x 384 x 365mm |
| Filter Type | Pleated |
| Handle Type | Ergonomic |
| Includes | Crevice Tool Extension Wand Hand Grip Nozzle with Removable Handle Hose Pleated Filter and Fleece Bag Standard Floor Nozzle |
| Power Rating | 1800W |
| Sound Level | 74dBA |
| Vacuum Capacity | 5.3gal |
| Voltage Rating | 120V |
| Brand | Karcher |
|---|---|
| Weight (lbs) | 22.6500 |
| UPC | 886622013792 |
| MPN | 1.348-115.0 |

Log In