We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
KEEPER 02922 Recovery Strap, 15,000 lb Weight Capacity, Nylon, Yellow
Delivered in 2-4 business days
KEEPER Performance Engineered vehicle recovery straps are the ideal way to tow a stuck or disabled vehicle. Hi-Test, abrasion-resistant webbing, exceeds the needs of demanding applications. Lighter than chain and won't rust, rot or mildew. Stores easily in trunk, job box or behind pickup truck seat. This 2 in x 20 ft vehicle recovery strap has a webbing capacity of 15,000 lb, with a max vehicle weight of 7000 lb, It is used for mid-sized trucks and SUV's.
Keeper Performance Engineered vehicle recovery straps are the ideal way to tow a stuck or disabled vehicle. Hi-Test, abrasion-resistant webbing, exceeds the needs of demanding applications. Lighter than chain and won't rust, rot or mildew. Stores easily in trunk, job box or behind pickup truck seat. This 2 in x 20 ft vehicle recovery strap has a webbing capacity of 15,000 lb, with a max vehicle weight of 7000 lb, It is used for mid-sized trucks and SUV's.
| Color | Yellow |
|---|---|
| End Type | Hook |
| Height | 9.6 |
| Length | 20in |
| Material | Nylon |
| Weight Capacity | 15000lb |
| Width | 2in |
| Brand | Keeper |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.6700 |
| UPC | 051643029224 |
| MPN | 02922 |

Log In