We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington Virtual Pointer Ultimate Presenter
SKU
KMW75233
by Kensington
$87.68
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Innovative technology works for variety of environments and screens
- Expansive storage and KensingtonWorks meet rigors of today's digital world
- Compatible for use with PowerPoint and Mac Keynote (both sold separately)
- Perfect for traditional projection screens, TVs, LED screens and more
- Innovative technology works for variety of environments and screens
- Expansive storage and KensingtonWorks meet rigors of today's digital world
- Compatible for use with PowerPoint and Mac Keynote (both sold separately)
- Perfect for traditional projection screens, TVs, LED screens and more
Category: Projectors & Audio Equipment
Ultimate presenter features virtual pointer technology that works on a variety of presentation screens to overcome the limitations associated with traditional lasers. 2.4GHz wireless connection offers secure and reliable performance through a compact USB receiver for the ultimate in freedom and mobility during your presentations. Complemented by expansive storage options and the KensingtonWorks software, this presenter is the perfect tool for traditional projection screens, TVs, bright LED screens, smart boards and more. Presenter is compatible with PowerPoint and Mac Keynote software (both sold separately).
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Brand Name | Kensington |
| Color | Black |
| Country of Origin | China |
| Depth | 5.3" |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Height | 1.7" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | 75233 |
| Number of Total Buttons | 4 |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Product Type | Presentation Pointer |
| Width | 1.7" |
| UPC | 085896752332 |
| Brand | Kensington |
| Dimensions (LxHxW) | 8.88 x 6.12 x 2.12 |
| Weight (lbs) | 0.3500 |
|---|---|
| MPN | 75233 |

Log In