We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
KFI Bodi Saddle Stool
SKU
KFIBR9444WH
by KFI
$240.50 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- High-pressure laminate wipes down easily for quick cleanings
- Unique seat provides exceptional comfort with different sitting styles
- Durable steel frame provides sturdy support
- Perfect for use in break areas, community spaces and more
Category: Guest & Reception Chairs
This contemporary stool is crafted of beech plywood with a durable, high-pressure laminate surface for easy cleaning. Unique shape of the contoured seat allows different sitting positions for exceptional comfort. Steel frame with a powder-coat finish offers durable support while maintaining its aesthetically pleasing style. Plus, its stylish and sophisticated look is perfect for your break areas, community spaces and more.
| Application/Usage | Breakroom |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | KFI |
| Chair/Seat Type | Utility Stool |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 19.5" |
| Features | Comfortable |
| Features | Contemporary Style |
| Features | Contoured |
| Features | Durable |
| Features | Easy Clean |
| Frame Color | Black |
| Frame Material | Steel |
| Height | 30" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Manufacturer Part Number | BR9444WH |
| Manufacturer | KFI Seating |
| Maximum Seat Height | 30" |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |
| Product Family | Bodi |
| Product Line | Bodi |
| Product Model | BR9444 |
| Product Name | Bodi Saddle Stool |
| Product Type | Sitting Stool |
| Recycled | No |
| Seat Color | White |
| Seat Depth | 13" |
| Seat Feature | Contoured |
| Seat Feature | Saddle |
| Seat Material | Beech Plywood |
| Seat Material | Bentwood |
| Seat Width | 17" |
| Weight (Approximate) | 18.25 lb |
| Width | 19.5" |
| UNSPSC | 56112106 |
| Brand | KFI |
|---|---|
| Weight (lbs) | 18.2500 |
| MPN | BR9444WH |

Log In