We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
KFI Kool 2 Seat Beam Chair
SKU
KFI2300BEAM2835
by KFI
$539.55 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Perforated back to enhance airflow
- Sturdy polypropylene for added durability
- Seat conforms to your back, maximizing comfort
- High-quality, tubular frame for optimal support
- Unique design for an interesting addition to any space
Category: Guest & Reception Chairs
Beam seating for 2. Create spaces with solid or contrasting pairings of polypropylene backs and seats or opt for your favorite upholstered seats for added flare and comfort. The ergonomic perforated back not only offers an attractive design, it allows for enhanced circulation and air flow. The radius conforms to your back for maximum comfort. High Impact Polypropylene Back and Seat Perforated Back for enhanced comfort LIFE-TIME FRAME WARRANTY Injection Aluminum Alloy Back Supports Weight Tested to hold 400 lbs Available With Poly Or Upholstered Seats 15 Gauge Steel Frame - Silver Powder-Coat Free Standing With Adjustable Glides
| Application/Usage | Multipurpose |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Back Color | White |
| Back Height | 14" |
| Back Material | Aluminum Alloy |
| Back Material | Polypropylene |
| Back Width | 18" |
| Brand Name | KFI |
| Chair/Seat Type | Beam Seat |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 22" |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Features | Adjustable Glide |
| Features | Comfortable |
| Features | Perforated Back |
| Features | Ventilation |
| Frame Color | Powder Coated Silver |
| Frame Material | Tubular Steel |
| Height | 31" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | 2300BEAM2835 |
| Manufacturer | KFI Seating |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Maximum Seat Height | 30" |
| Minimum Seat Height | 17.50" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | Kool 2300 |
| Product Line | Kool |
| Product Model | 2300BEAM2835 |
| Product Name | Kool 2 Seat Beam Chair |
| Product Series | 2300 |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Sky Blue |
| Seat Depth | 18" |
| Seat Material | Polypropylene |
| Seat Width | 18" |
| Weight (Approximate) | 20 lb |
| Width | 47" |
| UNSPSC | 56101504 |
| Download PDF File |
| Brand | KFI |
|---|---|
| Weight (lbs) | 58.0000 |
| UPC | 818058020013 |
| MPN | 2300BEAM2835 |

Log In