We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
KFI Kool Task Chair With Perforated Back
SKU
KFITK2300B18S8
by KFI
$306.90 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Simple, convenient addition to any space
- Seat conforms to your back to maximize comfort
- Increases airflow with perforated back
- Sturdy polypropylene and tubular, steel frame for added durability
- Uses 5-star base with casters for smooth mobility
Category: Office Chairs
Task seating. Create spaces with solid or contrasting pairings of polypropylene backs and seats or opt for your favorite upholstered seats for added flare and comfort. The ergonomic perforated back not only offers an attractive design, it allows for enhanced circulation and air flow. The radius conforms to your back for maximum comfort. 15 Gauge Cold-Rolled Tubular Steel Frame High Impact Polypropylene Back and Seat Permanent Ganging attached to chair Silver Powder-Coated Frames Injection Aluminum Alloy Back Supports 2" Dual Wheel Hooded Casters Upholstered Seat Gas Lift Seat Ht. Adjustment TK2300 Seat Height Adjust: 16" to 20"
| Adjustable Seat | Yes |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Back Color | Brownstone |
| Back Height | 13.50" |
| Back Material | Aluminum Alloy |
| Back Material | Polypropylene |
| Back Width | 19" |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | KFI |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 22" |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Features | Comfortable |
| Features | Gas Lift |
| Features | Hooded Caster |
| Features | Impact Resistant |
| Features | Perforated Back |
| Frame Color | Powder Coated Silver |
| Frame Material | Tubular Steel |
| Height | 35" |
| Limited Warranty | 12 Year |
| Manufacturer Part Number | TK2300B18S8 |
| Manufacturer | KFI Seating |
| Maximum Seat Height | 20" |
| Minimum Seat Height | 15.50" |
| Number of Casters | 5 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | Kool |
| Product Line | Kool |
| Product Model | TK2300 |
| Product Name | Kool Task Chair With Perforated Back |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | White |
| Seat Depth | 18" |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Polypropylene |
| Seat Width | 18" |
| Weight (Approximate) | 27 lb |
| Width | 19.3" |
| UNSPSC | 56112102 |
| Download PDF File |
| Brand | KFI |
|---|---|
| Weight (lbs) | 27.0000 |
| UPC | 818058024943 |
| MPN | TK2300B18S8 |

Log In