We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
KFI Swey Collection 30" Multipurpose Stool
SKU
KFIBR2700P13
by KFI
$224.84 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Stylish design blends seamlessly into virtually any room
- Ergonomic shell relieves pressure points to help prevent strain
- Lumbar support helps you maintain proper posture to minimize strain
- Flexing motion allows you to lean back for relaxed seating
- Perfect for use in cafeterias, breakrooms and more
Category: Reception & Conference Room Furniture
Multipurpose stool combines style, comfort and value to meet the demanding requirements of today's work environment. One-piece shell resembles the vivacity of style you see in European designs to fit in nearly any environment. Uniquely designed seat eliminates pressure points to help you stay comfortable through long periods of time. Lumbar support keeps your spine and posture in the proper upright position when working to minimize unnecessary strain. Flexing motion is silky smooth and provides the option to lean back for a more relaxed seating option. This stool supports up to 300 lb. and is perfect for cafeterias, breakrooms, meeting rooms, training spaces and more.
| Application/Usage | Multipurpose |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Back Color | Light Gray |
| Back Height | 16" |
| Back Material | Polypropylene |
| Back Width | 18.50" |
| Base Shape | Four-legged |
| Brand Name | KFI |
| Chair/Seat Type | Bar Stool |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 20.6" |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Features | Comfortable |
| Features | Non-marring Floor Glide |
| Frame Color | Silver |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Height | 43.5" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Lumbar Support | Yes |
| Manufacturer Part Number | BR2700P13 |
| Manufacturer | KFI Seating |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Maximum Seat Height | 30" |
| Number of Legs | 4 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | Swey |
| Product Line | Swey |
| Product Model | BR2700 |
| Product Name | Swey Collection 30" Multipurpose Stool |
| Product Type | Sitting Stool |
| Recycled | No |
| Seat Color | Light Gray |
| Seat Depth | 17" |
| Seat Material | Polypropylene |
| Seat Width | 18" |
| Weight (Approximate) | 17 lb |
| Width | 20.5" |
| UNSPSC | 48102005 |
| Brand | KFI |
|---|---|
| Weight (lbs) | 17.0000 |
| MPN | BR2700P13 |

Log In