We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kidde Fire Ionization Smoke Alarm
SKU
KID09769997
by KIDDE
$23.58 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Battery-operated to keep you protected even during power outages
- Front-load battery door for quick access and locks to prevent tampering
- Hush feature temporarily silences nuisance alarms
- Test and reset buttons are large and easy to use
- Adjustable mounting bracket installs with perfect alignment
Category: Home Fire Security
Ionization smoke alarm uses a 9-volt battery to keep you protected even during power outages. Front-loading, battery door provides easy access for quick battery replacement and locks to prevent tampering. Hush feature lets you temporarily silence nuisance alarms. Adjustable mounting bracket provides a fast way to install the alarm with perfect alignment. Test and reset buttons are large and easy to use.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Brand Name | Kidde |
| Certifications & Standards | UL Listed Certification |
| Country of Origin | China |
| Depth | 1.8" |
| Input Voltage | 9 V DC |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 0976-9997 |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Model | i9070 |
| Product Name | Fire Ionization Smoke Alarm |
| Product Type | Smoke Detector |
| Recycled | No |
| Sensing Technology | Ionize |
| Status Indicators | Alarm |
| Status Indicators | LED |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
| Brand | KIDDE |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5000 |
| UPC | 047871056729 |
| MPN | 0976-9997 |

Log In