We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kidde I12010S-CA Smoke Alarm, 120 V, Ionization Sensor, 85 dB, Alarm: Audio, White
Delivered in 2-4 business days
- 120V interconnectable will interconnect with up to 24 other devices
- 10 years sealed lithium battery backup no battery to replace for the life of the alarm
- Hush feature temporarily silences nuisance alarms
- Test feature simultaneously tests the unit's electronics and verifies alarm operation
- Tamper resist feature unit will lock to mounting bracket to deter theft or tampering
- Ionization technology may detect invisible fire particles sooner than photoelectric alarms
The Kidde i12010SCA is an AC/DC powered, ionization smoke alarm that operates on a 120 V power source with sealed-in lithium battery backup. This alarm uses ionization sensing technology. Ionization sensing alarms may detect invisible fire particles sooner than photoelectric alarms. Photoelectric sensing alarms may detect visible particles sooner than ionization alarms. Leading authorities recommend that both ionization and photoelectric smoke alarms be installed to help insure maximum detection of the various types of fires that can occur within the home. The i12010SCA contains a 10 years tamper proof battery that eliminates the need for battery replacement and ends worry over unauthorized battery removal. The alarm provides continuous protection from smoke and fire, even during power outages. At the end of alarm life, the unit will chirp, indicating the alarm is in need of replacement. The customer can use a simple tool such as a screwdriver to deactivate the unit, stopping the chirp and making it safe for disposal. The end of life signal can be temporarily silenced to allow for replacement at a more convenient time.
| Alarm Type | Audio |
|---|---|
| Color | White |
| Dimensions | 13 cm Dia x 3.8 cm D |
| Includes | 10 Year Battery Backup |
| Operating Temperature | 40 to 100deg F |
| Power Source | Battery |
| Power Supply | 120V |
| Sensor Type | Ionization |
| Sound Level | 85dB |
| Download PDF File |
| Brand | Kidde |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.7600 |
| UPC | 047871116072 |
| MPN | I12010S-CA |

Log In