We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kimberly-Clark Premier Kitchen Paper Towels
SKU
KCC13964CT
by KLEENEX
$140.29 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Excellent for single-use, general-purpose cleaning and drying
- Specially designed for durability, absorbency and tear-resistance
- Cloth-like feel lets users know this is a premium paper towel
- Tough but soft
- Perforated rolls for measured use
Category: Paper Towels
Kleenex Premiere Kitchen Paper Towels deliver a premium, cloth-like feel and a strong construction that works work well for scrubbing and wiping up spills. Even though these premium kitchen towels are tough on cleaning tasks, the cloth-like material is soft on your skin. Each one-ply sheet (10-2/5" x 11") is designed for tear-resistance, absorbency and durability. Each perforated roll includes 70 sheets. They're soft enough to use at home or for a home business, but strong enough for commercial uses.
| Application/Usage | Business |
|---|---|
| Application/Usage | Home |
| Application/Usage | Kitchen |
| Brand Name | Kleenex |
| Country of Origin | United States |
| Features | Absorbent |
| Features | Durable |
| Features | Perforated |
| Features | Strong |
| Features | Tear Resistant |
| Full Size Horizontal | 10.40" |
| Full Size Vertical | 11" |
| Full Size | 10.40" x 11" |
| Manufacturer Part Number | 13964CT |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Number of Plys | 1 |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Product Color | White |
| Product Name | Premier Kitchen Paper Towels |
| Product Type | Paper Towel |
| Recycled | No |
| Sheets Per Roll | 70 |
| UNSPSC | 14111703 |
| Brand | KLEENEX |
|---|---|
| Weight (lbs) | 22.4100 |
| UPC | 10036000139645 |
| MPN | 13964CT |

Log In