We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
King Canada 8228N Framing Nailer Kit, 100 Magazine, 28 to 30 deg Collation, Paper Collation, 5 to 8 cfm Air
SKU
ORG8135584
by King Canada
$224.01 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Powerful framing nailer drives standard 28 to 30 deg clipped head nails
- Serrated nose tip for positive grip when toe nailing
- Protective nose tip for decking
- Special hardened driver for long, trouble free performance
- 360 deg directional air deflector
- Trigger for sequential and bump firing modes
- It is recommended to use Stanley-Bostitch 28 deg wire-collated nails or Paslode 30 deg paper-collated (Prostrip)
Category: Air Nailers
King Canada Framing Nailer Kit, 1/4 in Air Inlet, Air Consumption: 5 to 8 cfm, Air Pressure: 70 to 120 psi, Magazine Capacity: 100, Collation Angle: 28 to 30 deg, Collation Type: Paper, Fastener Type: Nail, Fastener Size: 2-3/16 to 3-9/16 in, Dimensions: 19 in L x 4-1/4 in W x 14-1/2 in H, Includes: Safety Glasses, Oiler, Hex. Keys and Carrying Case
| Air Consumption | 5 to 8cfm |
|---|---|
| Air Inlet Size | 1/4in |
| Air pressure | 70 to 120psi |
| Collation Angle | 28 to 30deg |
| Collation Type | Paper |
| Dimensions | 19 in L x 4-1/4 in W x 14-1/2 in H |
| Fastener Size | 2-3/16 to 3-9/16in |
| Fastener Type | Nail |
| Includes | Safety Glasses Oiler Hex. Keys and Carrying Case |
| Magazine Capacity | 100 |
| Brand | King Canada |
|---|---|
| Weight (lbs) | 9.5000 |
| UPC | 772995005215 |
| MPN | 8228N |

Log In