We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
King Canada Performance Plus 8530LPN Wet and Dry Vacuum, 8 gal, 135 cfm Air, Cartridge, Foam, 254 W, 110 V
SKU
ORG8135725
by King Canada
$166.63 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Powerful 9 A 4 peak hp motor
- 8 gal (30 L) corrosion-resistant plastic tank
- Double filtration system with pleated cartridge filter
- Tank water drain
- Hose fitting prevents disconnecting hose
- Rear blower port
- Top carry handle and four caster wheels for portability
- On-board accessory storage
- Convenient 12 ft power cord
- Comes complete with 6 ft x 1-1/4 in thread-on hose, two-piece plastic extension wand, 30 L dust bag, cartridge filter, foam filter, re-usable filter, 10 in floor sweep and crevice tool
Category: Wet & Dry Vacuums
King Canada Performance Plus Wet and Dry Vacuum, 110 V, 9 A, 254 W, Vacuum Capacity: 8 gal, Number of Phases: 1, Number of Casters: 4, Air Flow Rate: 135 cfm, Filter Type: Cartridge, Foam, Hose Length: 6 ft, Cord Length: 12 ft, Housing Material: Plastic, Dimensions: 16-1/2 in L x 18 in W x 25 in H, Includes: 6 ft x 1-1/4 in Thread-on Hose, 3 pc Plastic Extension Wand, 20 L Dust Bag, Foam Filter, Re-Usable Filter, 10 in Floor Sweep and Crevice Tool
| Air Flow Rate | 135cfm |
|---|---|
| Cord Length | 12ft |
| Current Rating | 9A |
| Dimensions | 16-1/2 in L x 18 in W x 25 in H |
| Filter Type | Cartridge Foam |
| Hose Length | 6ft |
| Housing Material | Plastic |
| Includes | 6 ft x 1-1/4 in Thread-on Hose 3 pc Plastic Extension Wand 20 L Dust Bag Foam Filter Re-Usable Filter 10 in Floor Sweep and Crevice Tool |
| Number of Casters | 4 |
| Number of Phases | 1 |
| Power Rating | 254W |
| Vacuum Capacity | 8gal |
| Voltage Rating | 110V |
| Brand | King Canada |
|---|---|
| Weight (lbs) | 18.0000 |
| UPC | 772995006755 |
| MPN | 8530LP |

Log In