We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
King Canada Performance Plus 8540LST Wet and Dry Vacuum, 10 gal, 145 cfm Air, Cartridge, Foam, 300 W, 110 V
SKU
ORG8135733
by King Canada
$286.99 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Powerful 10 A, 5 peak hp motor
- 10 US gal (40 L) corrosion-resistant stainless steel tank
- Double filtration system with pleated cartridge filter
- Tank water drain
- Thread-on hose fitting prevents disconnecting hose
- Waterproof On/Off switch
- Rear blower port
- Extra-large lid latches
- Top carry handle and four on-board accessory storage caster wheels for portability
- On-board accessory storage
Category: Wet & Dry Vacuums
King Canada Performance Plus Wet and Dry Vacuum, 110 V, 10 A, 300 W, Vacuum Capacity: 10 gal, Number of Phases: 1, Number of Casters: 4, Air Flow Rate: 145 cfm, Control Type: Switch, Filter Type: Cartridge, Foam, Hose Length: 6 ft, Cord Length: 12 ft, Housing Material: Stainless Steel, Dimensions: 16 in L x 14-1/2 in W x 30 in H, Includes: 6 ft x 1-1/4 in Thread-on Hose, 2 pc Stainless Steel Extension Wand, 40 L Dust Bag, Cartridge Filter, Foam Filter, Re-Usable Filter, 10 in Floor Sweep and Crevice Tool
| Air Flow Rate | 145cfm |
|---|---|
| Control Type | Switch |
| Cord Length | 12ft |
| Current Rating | 10A |
| Dimensions | 16 in L x 14-1/2 in W x 30 in H |
| Filter Type | Cartridge Foam |
| Hose Length | 6ft |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Includes | 6 ft x 1-1/4 in Thread-on Hose 2 pc Stainless Steel Extension Wand 40 L Dust Bag Cartridge Filter Foam Filter Re-Usable Filter 10 in Floor Sweep and Crevice Tool |
| Number of Casters | 4 |
| Number of Phases | 1 |
| Power Rating | 300W |
| Vacuum Capacity | 10gal |
| Voltage Rating | 110V |
| Brand | King Canada |
|---|---|
| Weight (lbs) | 23.0000 |
| UPC | 772995006762 |
| MPN | 8540LST |

Log In