We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kleer-Fax Numerical Exhibit Index Dividers
SKU
KLF80116
by Kleer-Fax
$5.72
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Pre-printed - 16
Category: Index Dividers
Numerical index dividers feature side tabs that are laminated for extra-long life and come unpunched so they may be used in a variety of binding systems. Each 1/10 cut tab is labeled with a number in Helvetica type and interchangeable with Allstate style exhibit dividers. Letter-size dividers feature recycled stock.
| Brand Name | Kleer-Fax |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| Divider Color | White |
| Divider Length | 11" |
| Divider Size | 11" x 8.5" |
| Divider Width | 8.5" |
| Environmental Certification | FSC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Features | Unpunched |
| Manufacturer | Kleer-Fax, Inc |
| Manufacturer Part Number | 80116 |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Printed Title Type | Digit |
| Product Line | Legal |
| Product Series | 80000 |
| Product Type | Index Divider |
| Recycled | Yes |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Style | Printed |
| Tab Title | 16 |
| Tabs per Set | 10 |
| UPC | 016622801161 |
| Brand | Kleer-Fax |
| Dimensions (LxHxW) | 11 x 0.2 x 9 |
| Weight (lbs) | 0.4000 |
|---|---|
| MPN | 80116 |

Log In