We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
KLOECKNER METALS GALV 11/4 Pipe, 1-1/4 in, 21 ft L, Threaded
SKU
ORG8228793
$150.99 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Category: Plumbing Hoses & Tubes
Standard weight, coupled and threaded for steam and water working pressure up to 150 lb. Ordered by the length only.
| Connection Type | Threaded |
|---|---|
| Length | 21 in |
| Nominal Size | 1-1/4 in |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Wall Thickness | 0.14 in |
| Brand | KLOECKNER METALS |
|---|---|
| Weight (lbs) | 47.8800 |
| UPC | 632962912888 |
| MPN | GALV 11/4 |

Log In