We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Knape & Vogt 255 PK255 BR 36 Shelf Standard, 500 lb, 23 ga Thick Material, 5/8 in W, 36 in H, Steel, Brass
SKU
ORG6056378
by Knape & Vogt
$10.80 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Adjustable in 1/2 in increments
- Pre-drilled screw/nail and staple holes
- Numbered slots for fast, accurate clip insertion, countersunk nail and screw holes
- Full finish coverage to deter corrosion
- For use between studs, entertainment centers, in closets, kitchen cabinets, on walls, within window frames and in book cases, medicine cabinets
Pilasters for built-in shelving and book case applications. Adjustable on 1/2 in centers. 23 ga high-strength steel with a dimension of 5/8 in W x 3/16 in D.
| Depth | 3/16in |
|---|---|
| Finish | Brass |
| Height | 1.75in |
| Material | Steel |
| Material Thickness | 23ga |
| Mounting Type | Mortise |
| Suitable for | Pilaster Shelving Systems |
| Type | Heavy-Duty |
| Weight Capacity | 500lb |
| Width | 5/8in |
| Brand | Knape & Vogt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 7.3000 |
| UPC | 029274006600 |
| MPN | PK255BR36 |

Log In