We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Knape & Vogt 80 80 BN 24 Shelf Standard, 320 lb, 16 ga Thick Material, 5/8 in W, 24 in H, Steel
SKU
ORG0962944
by Knape & Vogt
$26.61 /10EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Standards can be mounted to almost any type of wall
- 1 in vertical slot adjustability
- For display and storage applications in business office storage, grocery stores, light industrial, light warehouses, maintenance storage, retail stores, repair garages and residential storage
For use with the 180 series brackets. Standards can be mounted to nearly any type of wall. Reinforced brackets lock into slotted standard for strong, secure weight bearing support. Fully adjustable 1 in increments. 16 ga steel construction. Dimensions of 5/8 in W x 13/32 in H x selected length.
| Color | Brown |
|---|---|
| Depth | 13/32in |
| Height | 1.25in |
| Material | Steel |
| Material Thickness | 16ga |
| Mounting Type | Wall |
| Suitable for | Regular-Duty Adjustable Shelving Systems |
| Type | Single Slot |
| Weight Capacity | 320lb |
| Width | 5/8in |
| Brand | Knape & Vogt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.2500 |
| UPC | 029274006082 |
| MPN | 80 BN 24 |

Log In